MŠMT Znak Nového Hrádku Kostky Evropský sociální fond Sdružení Podorlicko Královehradecký kraj

Distanční výuka: týden 26. 4. - 30. 4. 2021

Čarodějka s čarodějkou

Ježibaba

Ježibaba na koštěti, kolem naší školky letí. Jemináčku, to je švanda, ježibabě kouká kšanda.

Čarodějka

Letí, letí černý mrak, ano, ano, je to tak. Čarodějka v černém hávu, letí dneska na oslavu. U ohně si poskočí, dokola se zatočí.

Zvyk pálení čarodějnic se opakuje každý rok 30. dubna. Noci z 30. dubna na 1. květen se říká filipojakubská noc, kdy si podle pověry čarodějnice užívaly svůj rej a tanec. Lidé věřili, že právě v tuto noc se probouzejí temné síly, které mají velikou moc, otevírají se jeskyně a vydávají své poklady. Mezi temné síly lidé počítali všechno, čeho se báli – to znamená různé bubáky, duchy a také zlé čarodějnice, které by jim mohly škodit. Na ochranu před těmito temnými silami zapalovali ohně, ve kterých se mělo všechno zlo spálit, a tento zvyk vydržel dodnes - lidé se v tuto dobu schází u velkých zapálených ohňů, které jsou vidět daleko do kraje, opékají si špekáčky a společně oslavují příchod jara.
Na některých místech se staví májka. Je to velká březová větev (nebo stromek), na kterou se uvazují barevné stuhy. Dříve se taková májka stavěla u každého domu, kde měli děvče na vdávání. Chlapci tak hned věděli, kde se mohou ucházet o nevěstu.

Přístupnost, Webmaster

Copyright © 2013 - 2021 MŠ Nový Hrádek, All rights reserved, Všechna práva vyhrazena.