MŠMT Znak Nového Hrádku Kostky Evropský sociální fond Sdružení Podorlicko Královehradecký kraj

Aktivity pro děti

Náměty pro předškoláky od 23.11. 2020

Zamykání lesa

„Ahoj děti, dnes jsem se probudil ve své lesní chaloupce a byla mi pěkná zima. Všude okolo bylo bílo a když jsem vyběhl, něco mi křupalo pod nožičkama a dost to záblo. U vás to bylo také tak? Jestlipak víte, co by to mohlo být? Ano, správně, určitě jste všichni poznali mráz. Ale to znamená, že už zima klepe (co klepe – pěkně bouchá) na dveře a je nejvyšší čas dokončit přípravy zvířátek a celé přírody na zimu. Nesmíme moc otálet, a tak se do toho hned pustíme …“.

Svému drakovi můžeš zazpívat písničku:

Písnička vyletěl drak

Náměty pro předškoláky od 9.11. 2020

„Ahoj děti, zdraví vás skřítek Dubínek, vzpomenete si na mě někdy? Já na vás myslím každý den 😊. Aby vám nebylo doma smutno, připravil jsem pro vás několik úkolů, které budeme dělat i my s dětmi ve školce. Tak když se vám bude chtít, můžete si je doma s rodiči také vyzkoušet, a společně s těmi minulými si je schovat a donést do školky, až zase přijdete. V tomto týdnu má ve středu svátek Martin a říká se, že Martin přijíždí na bílém koni – víte, co to znamená?“

1. Motivační čtení Legenda o sv. Martinovi – práce s textem

Legenda o svatém Martinovi

Kdysi dávno se v rodině statečného vojáka narodil syn, kterému dali jméno Martin. Otec si vždy přál, aby byl z Martina statečný voják, jako byl on sám. Ale Martin nerad bojoval, rád si hrál se zvířátky a rád si povídal s lidmi. Když ale vyrostl, otec jinak nedal, a tak se Martin stal vojákem. Bojoval v mnoha bitvách. Bojovat se Martinovi ale vůbec nelíbilo, proto se rozhodl, že se vrátí domů. Byl chladný podzim, jako teď, foukal studený vítr, a dokonce začal padat první sníh. Martin jel na svém koni krajinou, když v dálce uviděl velké město. Když přijel až k jeho bráně, potkal u ní žebráka, který byl celý prochladlý, hladový a prosebně na něho hleděl. Martin bohužel u sebe neměl žádné jídlo ani peníze, seskočil však z koně, rozsekl svůj plášť na dvě poloviny a jednu podal žebrákovi. Ten se do pláště zabalil a vděčně se na Martina podíval a usmál. Večer Martin tvrdě usnul a zdál se mu zvláštní sen. V něm uviděl žebráka, kterého doprovázeli andělé. Žebrák Martinovi moc děkoval a požádal ho, aby i nadále pomáhal lidem, kteří to potřebují, že jich je na světě mnoho. Když se ráno Martin probudil, pokračoval ve své cestě domů. Tam potom založil klášter a pomáhal chudým a potřebným lidem. Později měl být pro svoji laskavost, dobrotu a moudrost zvolen biskupem. Martin ale nechtěl tak vysokou hodnost přijmout, proto se schoval tam, kde doufal, že ho nikdo nenajde - do chléva k husám. Jenže, když ho lidé začali hledat, husy spustily takový křik, že Martina prozradily. Zde vznikla tradice svatomartinského pokrmu – pečené husy.

2. Pokud máte možnost, vytiskněte, prosím, dětem pracovní listy. I nad nimi si můžete společně popovídat.

Pracovní list 4 List 4 Pracovní list 5 List 5

3. Naučíme se písničku „Už Martin na bílém koni“

4. Tvoření - Martinův kůň

Náměty pro předškoláky od 2.11. 2020

Popovídejte si s dětmi o tom, co jsou to „Dušičky“ a „Halloween“, jaký je mezi nimi rozdíl, jaké se k nim váží zvyky, ale i pověry, co dělají lidé v tyto dny atd.

Jsou to svátky podzimu ..., můžete si o něm povídat: typické počasí, změny v přírodě (stromy, pole, louky, lesy …), podzimní barvy.

Vyhledávejte v knihách, encyklopediích, časopisech, … obrázky, které se týkají podzimu, děti si je mohou vystřihnout (z časopisů), nalepit na papír, různě dotvořit dle jejich fantazie apod.

Hry se slovy: podzim, drak, mlha, listí, vítr, déšť, sychravo, kaluže, dýně, svíčka, věneček, bukvice, kaštan, houba, šípek, …

Ve školce se budeme učit básničku, kterou se mohou naučit i děti doma.

Seděly dvě veverky na vysoké jedli,děti sedí na bobku
chvíli něco chroupaly, chvíli něco jedly.naznačí rukama chroupání
A když měly plná bříška,ostaví se a hladí bříško
řekly si „už dost“!na DOST dupnou
Houpaly se, houpy, houpy,houpají se v kolínkách
jen tak pro radost.vytleskají slabiky

Podzimníček z javorového listu (budeme vyrábět ve školce)

Obrázek listu

Pokud půjdete s dětmi na procházku, přineste si domů velký javorový list a nechte ho 2-3 dny zaschnout např. mezi knížkami. Potom ho děti nalepí na papír a dotvoří dle možností a fantazie do podoby podzimníčka.

Pokud máte možnost, vytiskněte, prosím, dětem následující pracovní listy, které budeme plnit také ve školce.

Pracovní list 1 List 1 Pracovní list 2 List 2 Pracovní list 3 List 3

Hotového podzimníčka a pracovní listy dejte, prosím, dětem do školky, až opět nastoupí – práce si společně prohlédneme a zařadíme do desek a portfolií.

Přístupnost, Webmaster

Copyright © 2013 - 2020 MŠ Nový Hrádek, All rights reserved, Všechna práva vyhrazena.