Mateřská škola Nový Hrádek
Bába Chřipka, kdo to je? Kýchá, kašle, prská kolem sebe a rozdává bacily všem, koho potká. Nejraději má, když je venku málo sluníčka, je zima a sychravo, nikde není moc vitamínů. Náš skřítek Dubínek také jeden bacil dostal a onemocněl…. Bába Chřipka se ale chystá nakazit i ostatní obyvatele lesa a nejen to, chystá se i na děti. Ale to se jí nepovede. My totiž bábu Chřipku zaženeme – víte jak?
Jak se bráníme bacilům a virům? (teplé oblékání - pracovní list Rukavičky Úkol 1,
jíme hodně ovoce a zeleniny (pomáhají i vitamíny z lékárny) - musíme je pořádně umýt, sportujeme,
nejíme sníh, myjeme si ruce, …).
Pamatujete si, kdy jste byli naposled nemocní? A jak se o vás maminka starala? Jak jste se cítili?
Co teď musí udělat Dubínek, aby mu bylo brzy dobře?
Víte, jak se bacily dostanou do těla?
„To jsou prsty, to jsou dlaně,
mýdlo s vodou patří na ně.
A po mýdle dobré jídlo
a po jídle zase mýdlo.“
Úkol 2
Obrázkové čtení - přečtěte si příběh o Zuzance, která onemocněla. Maminka bude číst písmenka a vy obrázky.
„Moje tělo mozek řídí, oči, ty to dobře vidí.
Pod hlavou je krček malý, na rukách jsou velké svaly.
Na rukách je prstů pět, spočítáme si je hned. (Víte, jak se jmenují?)
V hrudním koši srdce máme, do bříška si jídlo dáme.
Nohy obě procvičí se, venku dobře skotačí se.“
Úkol 4
Ve školce si s dětmi budeme vyrábět brusle a budeme se učit provlékat tkaničky. Můžete to zkusit s maminkou taky 😊.
Zamykání lesa
„Ahoj děti, dnes jsem se probudil ve své lesní chaloupce a byla mi pěkná zima. Všude okolo bylo bílo a když jsem vyběhl, něco mi křupalo pod nožičkama a dost to záblo. U vás to bylo také tak? Jestlipak víte, co by to mohlo být? Ano, správně, určitě jste všichni poznali mráz. Ale to znamená, že už zima klepe (co klepe – pěkně bouchá) na dveře a je nejvyšší čas dokončit přípravy zvířátek a celé přírody na zimu. Nesmíme moc otálet, a tak se do toho hned pustíme …“.
„Co tě napadne, když se řekne les?“ - děti vyslovují libovolná slova (strom, jelen, liška, studánka, vítr, …), o kterých si myslí, že patří do lesa.
- Poznáš, která zvířátka zimu prospí a kterým ji pomáháme přečkat? Zkus je najít na obrázku a pojmenovat je. Znáš ještě některá další?Pojmenuj obrázky, které nakreslil malíř Podzim, vytleskej je (rozděl na slabiky) a zakresli do koleček, kolikrát si tleskl(a).
List 8
- Venku fouká velký vítr a rozfoukal všechny listy, zkus tužku nakreslit jejich dráhu. Můžeš použít přiložený obrázek.
List 9
- Zkuste s maminkou venku najít ještě nějaké pěkné listy, nebo můžeš použít vylisované, pokud máte doma. Listy natři různými barvami a obtiskni je na papír, klidně se mohou různě překrývat – vznikne ti pozadí, na které po zaschnutí nalep draka. Toho vyrobíš tak, že si vystřihneš z jiného papíru hlavu a dokreslíš mu obličej (může být veselý, ospalý, strašidelný, ….). Nakonec domaluješ nebo dolepíš ocásek a mašličky (záleží na tvé fantazii) a máš hotovo.
Svému drakovi můžeš zazpívat písničku:
„Ahoj děti, zdraví vás skřítek Dubínek, vzpomenete si na mě někdy? Já na vás myslím každý den 😊. Aby vám nebylo doma smutno, připravil jsem pro vás několik úkolů, které budeme dělat i my s dětmi ve školce. Tak když se vám bude chtít, můžete si je doma s rodiči také vyzkoušet, a společně s těmi minulými si je schovat a donést do školky, až zase přijdete. V tomto týdnu má ve středu svátek Martin a říká se, že Martin přijíždí na bílém koni – víte, co to znamená?“
1. Motivační čtení Legenda o sv. Martinovi – práce s textem
Legenda o svatém Martinovi
Kdysi dávno se v rodině statečného vojáka narodil syn, kterému dali jméno Martin. Otec si vždy přál, aby byl z Martina statečný voják, jako byl on sám. Ale Martin nerad bojoval, rád si hrál se zvířátky a rád si povídal s lidmi. Když ale vyrostl, otec jinak nedal, a tak se Martin stal vojákem. Bojoval v mnoha bitvách. Bojovat se Martinovi ale vůbec nelíbilo, proto se rozhodl, že se vrátí domů. Byl chladný podzim, jako teď, foukal studený vítr, a dokonce začal padat první sníh. Martin jel na svém koni krajinou, když v dálce uviděl velké město. Když přijel až k jeho bráně, potkal u ní žebráka, který byl celý prochladlý, hladový a prosebně na něho hleděl. Martin bohužel u sebe neměl žádné jídlo ani peníze, seskočil však z koně, rozsekl svůj plášť na dvě poloviny a jednu podal žebrákovi. Ten se do pláště zabalil a vděčně se na Martina podíval a usmál. Večer Martin tvrdě usnul a zdál se mu zvláštní sen. V něm uviděl žebráka, kterého doprovázeli andělé. Žebrák Martinovi moc děkoval a požádal ho, aby i nadále pomáhal lidem, kteří to potřebují, že jich je na světě mnoho. Když se ráno Martin probudil, pokračoval ve své cestě domů. Tam potom založil klášter a pomáhal chudým a potřebným lidem. Později měl být pro svoji laskavost, dobrotu a moudrost zvolen biskupem. Martin ale nechtěl tak vysokou hodnost přijmout, proto se schoval tam, kde doufal, že ho nikdo nenajde - do chléva k husám. Jenže, když ho lidé začali hledat, husy spustily takový křik, že Martina prozradily. Zde vznikla tradice svatomartinského pokrmu – pečené husy.
2. Pokud máte možnost, vytiskněte, prosím, dětem pracovní listy. I nad nimi si můžete společně popovídat.
3. Naučíme se písničku „Už Martin na bílém koni“
4. Tvoření - Martinův kůň
Popovídejte si s dětmi o tom, co jsou to „Dušičky“ a „Halloween“, jaký je mezi nimi rozdíl, jaké se k nim váží zvyky, ale i pověry, co dělají lidé v tyto dny atd.
Jsou to svátky podzimu ..., můžete si o něm povídat: typické počasí, změny v přírodě (stromy, pole, louky, lesy …), podzimní barvy.
Vyhledávejte v knihách, encyklopediích, časopisech, … obrázky, které se týkají podzimu, děti si je mohou vystřihnout (z časopisů), nalepit na papír, různě dotvořit dle jejich fantazie apod.
Hry se slovy: podzim, drak, mlha, listí, vítr, déšť, sychravo, kaluže, dýně, svíčka, věneček, bukvice, kaštan, houba, šípek, …
Ve školce se budeme učit básničku, kterou se mohou naučit i děti doma.
Seděly dvě veverky na vysoké jedli, | děti sedí na bobku |
chvíli něco chroupaly, chvíli něco jedly. | naznačí rukama chroupání |
A když měly plná bříška, | ostaví se a hladí bříško |
řekly si „už dost“! | na DOST dupnou |
Houpaly se, houpy, houpy, | houpají se v kolínkách |
jen tak pro radost. | vytleskají slabiky |
Podzimníček z javorového listu (budeme vyrábět ve školce)
Pokud půjdete s dětmi na procházku, přineste si domů velký javorový list a nechte ho 2-3 dny zaschnout např. mezi knížkami. Potom ho děti nalepí na papír a dotvoří dle možností a fantazie do podoby podzimníčka.
Pokud máte možnost, vytiskněte, prosím, dětem následující pracovní listy, které budeme plnit také ve školce.
Hotového podzimníčka a pracovní listy dejte, prosím, dětem do školky, až opět nastoupí – práce si společně prohlédneme a zařadíme do desek a portfolií.
Copyright © 2013 - 2020 MŠ Nový Hrádek, All rights reserved, Všechna práva vyhrazena.