MŠMT Znak Nového Hrádku Kostky Evropský sociální fond Sdružení Podorlicko Královehradecký kraj

Aktivity pro děti

Téma na týden 18. 1. – 22. 1. „Bába Chřipka“

Bába Chřipka, kdo to je? Kýchá, kašle, prská kolem sebe a rozdává bacily všem, koho potká. Nejraději má, když je venku málo sluníčka, je zima a sychravo, nikde není moc vitamínů. Náš skřítek Dubínek také jeden bacil dostal a onemocněl…. Bába Chřipka se ale chystá nakazit i ostatní obyvatele lesa a nejen to, chystá se i na děti. Ale to se jí nepovede. My totiž bábu Chřipku zaženeme – víte jak?

Zamykání lesa

„Ahoj děti, dnes jsem se probudil ve své lesní chaloupce a byla mi pěkná zima. Všude okolo bylo bílo a když jsem vyběhl, něco mi křupalo pod nožičkama a dost to záblo. U vás to bylo také tak? Jestlipak víte, co by to mohlo být? Ano, správně, určitě jste všichni poznali mráz. Ale to znamená, že už zima klepe (co klepe – pěkně bouchá) na dveře a je nejvyšší čas dokončit přípravy zvířátek a celé přírody na zimu. Nesmíme moc otálet, a tak se do toho hned pustíme …“.

Svému drakovi můžeš zazpívat písničku:

Písnička vyletěl drak

Náměty pro předškoláky od 9.11. 2020

„Ahoj děti, zdraví vás skřítek Dubínek, vzpomenete si na mě někdy? Já na vás myslím každý den 😊. Aby vám nebylo doma smutno, připravil jsem pro vás několik úkolů, které budeme dělat i my s dětmi ve školce. Tak když se vám bude chtít, můžete si je doma s rodiči také vyzkoušet, a společně s těmi minulými si je schovat a donést do školky, až zase přijdete. V tomto týdnu má ve středu svátek Martin a říká se, že Martin přijíždí na bílém koni – víte, co to znamená?“

1. Motivační čtení Legenda o sv. Martinovi – práce s textem

Legenda o svatém Martinovi

Kdysi dávno se v rodině statečného vojáka narodil syn, kterému dali jméno Martin. Otec si vždy přál, aby byl z Martina statečný voják, jako byl on sám. Ale Martin nerad bojoval, rád si hrál se zvířátky a rád si povídal s lidmi. Když ale vyrostl, otec jinak nedal, a tak se Martin stal vojákem. Bojoval v mnoha bitvách. Bojovat se Martinovi ale vůbec nelíbilo, proto se rozhodl, že se vrátí domů. Byl chladný podzim, jako teď, foukal studený vítr, a dokonce začal padat první sníh. Martin jel na svém koni krajinou, když v dálce uviděl velké město. Když přijel až k jeho bráně, potkal u ní žebráka, který byl celý prochladlý, hladový a prosebně na něho hleděl. Martin bohužel u sebe neměl žádné jídlo ani peníze, seskočil však z koně, rozsekl svůj plášť na dvě poloviny a jednu podal žebrákovi. Ten se do pláště zabalil a vděčně se na Martina podíval a usmál. Večer Martin tvrdě usnul a zdál se mu zvláštní sen. V něm uviděl žebráka, kterého doprovázeli andělé. Žebrák Martinovi moc děkoval a požádal ho, aby i nadále pomáhal lidem, kteří to potřebují, že jich je na světě mnoho. Když se ráno Martin probudil, pokračoval ve své cestě domů. Tam potom založil klášter a pomáhal chudým a potřebným lidem. Později měl být pro svoji laskavost, dobrotu a moudrost zvolen biskupem. Martin ale nechtěl tak vysokou hodnost přijmout, proto se schoval tam, kde doufal, že ho nikdo nenajde - do chléva k husám. Jenže, když ho lidé začali hledat, husy spustily takový křik, že Martina prozradily. Zde vznikla tradice svatomartinského pokrmu – pečené husy.

2. Pokud máte možnost, vytiskněte, prosím, dětem pracovní listy. I nad nimi si můžete společně popovídat.

Pracovní list 4 List 4 Pracovní list 5 List 5

3. Naučíme se písničku „Už Martin na bílém koni“

4. Tvoření - Martinův kůň

Náměty pro předškoláky od 2.11. 2020

Popovídejte si s dětmi o tom, co jsou to „Dušičky“ a „Halloween“, jaký je mezi nimi rozdíl, jaké se k nim váží zvyky, ale i pověry, co dělají lidé v tyto dny atd.

Jsou to svátky podzimu ..., můžete si o něm povídat: typické počasí, změny v přírodě (stromy, pole, louky, lesy …), podzimní barvy.

Vyhledávejte v knihách, encyklopediích, časopisech, … obrázky, které se týkají podzimu, děti si je mohou vystřihnout (z časopisů), nalepit na papír, různě dotvořit dle jejich fantazie apod.

Hry se slovy: podzim, drak, mlha, listí, vítr, déšť, sychravo, kaluže, dýně, svíčka, věneček, bukvice, kaštan, houba, šípek, …

Ve školce se budeme učit básničku, kterou se mohou naučit i děti doma.

Seděly dvě veverky na vysoké jedli,děti sedí na bobku
chvíli něco chroupaly, chvíli něco jedly.naznačí rukama chroupání
A když měly plná bříška,ostaví se a hladí bříško
řekly si „už dost“!na DOST dupnou
Houpaly se, houpy, houpy,houpají se v kolínkách
jen tak pro radost.vytleskají slabiky

Podzimníček z javorového listu (budeme vyrábět ve školce)

Obrázek listu

Pokud půjdete s dětmi na procházku, přineste si domů velký javorový list a nechte ho 2-3 dny zaschnout např. mezi knížkami. Potom ho děti nalepí na papír a dotvoří dle možností a fantazie do podoby podzimníčka.

Pokud máte možnost, vytiskněte, prosím, dětem následující pracovní listy, které budeme plnit také ve školce.

Pracovní list 1 List 1 Pracovní list 2 List 2 Pracovní list 3 List 3

Hotového podzimníčka a pracovní listy dejte, prosím, dětem do školky, až opět nastoupí – práce si společně prohlédneme a zařadíme do desek a portfolií.

Přístupnost, Webmaster

Copyright © 2013 - 2020 MŠ Nový Hrádek, All rights reserved, Všechna práva vyhrazena.