Náměty pro předškoláky od 9.11. 2020

„Ahoj děti, zdraví vás skřítek Dubínek, vzpomenete si na mě někdy? Já na vás myslím každý den 😊. Aby vám nebylo doma smutno, připravil jsem pro vás několik úkolů, které budeme dělat i my s dětmi ve školce. Tak když se vám bude chtít, můžete si je doma s rodiči také vyzkoušet, a společně s těmi minulými si je schovat a donést do školky, až zase přijdete. V tomto týdnu má ve středu svátek Martin a říká se, že Martin přijíždí na bílém koni – víte, co to znamená?“

1. Motivační čtení Legenda o sv. Martinovi – práce s textem

Legenda o svatém Martinovi

Kdysi dávno se v rodině statečného vojáka narodil syn, kterému dali jméno Martin. Otec si vždy přál, aby byl z Martina statečný voják, jako byl on sám. Ale Martin nerad bojoval, rád si hrál se zvířátky a rád si povídal s lidmi. Když ale vyrostl, otec jinak nedal, a tak se Martin stal vojákem. Bojoval v mnoha bitvách. Bojovat se Martinovi ale vůbec nelíbilo, proto se rozhodl, že se vrátí domů. Byl chladný podzim, jako teď, foukal studený vítr, a dokonce začal padat první sníh. Martin jel na svém koni krajinou, když v dálce uviděl velké město. Když přijel až k jeho bráně, potkal u ní žebráka, který byl celý prochladlý, hladový a prosebně na něho hleděl. Martin bohužel u sebe neměl žádné jídlo ani peníze, seskočil však z koně, rozsekl svůj plášť na dvě poloviny a jednu podal žebrákovi. Ten se do pláště zabalil a vděčně se na Martina podíval a usmál. Večer Martin tvrdě usnul a zdál se mu zvláštní sen. V něm uviděl žebráka, kterého doprovázeli andělé. Žebrák Martinovi moc děkoval a požádal ho, aby i nadále pomáhal lidem, kteří to potřebují, že jich je na světě mnoho. Když se ráno Martin probudil, pokračoval ve své cestě domů. Tam potom založil klášter a pomáhal chudým a potřebným lidem. Později měl být pro svoji laskavost, dobrotu a moudrost zvolen biskupem. Martin ale nechtěl tak vysokou hodnost přijmout, proto se schoval tam, kde doufal, že ho nikdo nenajde - do chléva k husám. Jenže, když ho lidé začali hledat, husy spustily takový křik, že Martina prozradily. Zde vznikla tradice svatomartinského pokrmu – pečené husy.

2. Pokud máte možnost, vytiskněte, prosím, dětem pracovní listy. I nad nimi si můžete společně popovídat.

Pracovní list 4 List 4 Pracovní list 5 List 5

3. Naučíme se písničku „Už Martin na bílém koni“

4. Tvoření - Martinův kůň